Ви ніколи не стикалися з ситуацією при обгоні, попереду їде машина, коли водій обганяє автомобіль, побачивши вас, додає ходу і перешкоджає обгону? Якщо ні, значить, ваш водійський досвід ще замалий, або ви дуже повільно їздите, або вам просто досі дуже щастило. У будь-якому випадку, рано чи пізно ви зіткнетеся з подібною ситуацією - дебілів на наших дорогах вистачає.
Так, так, саме дебілів, кретинів, ідіотів - інших характеристик для таких водіїв я не знаходжу. На мою думку, за подібні дії треба позбавляти водійських прав хоча б на півроку, щоб до горе-водія дійшло яку небезпеку він піддає людей, що знаходяться в обганяємому автомобілі, себе і своїх пасажирів. Обгін - один з найнебезпечніших маневрів взагалі, а, враховуючи наші дорожні умови і культуру наших водіїв, обгін перетворюється на екстремальну дію, що вимагає від водія неабиякої витримки та професіоналізму.
Яким повинен бути правильний і безпечний обгін? Мову будемо вести про їзду за містом по шосе, де швидкості в кілька разів більше міських. Саме тут трапляються найбільш важкі аварії зі смертельним результатом, якраз по причині високих швидкостей. Зауважте, що техніка їзди по місту і по заміському шосе в корені відрізняються. Якщо ви ас на міських вулицях, а шосейного досвіду у вас немає, то цілком можливо, що спочатку ви опинитеся повним "чайником" за містом.
Виїхавши на шосе, не варто відразу тиснути педальку газу в підлогу - ваш організм повинен адаптуватися до високої швидкості. Це відбудеться само собою протягом декількох десятків хвилин. Нога, як би сама потихеньку буде додавати газу, і ви з подивом через 10-20 хвилин виявите, що стрілка спідометра перевалила за сотню, а ви цього не дуже-то й відчули.
Постійно періодично кидайте свій погляд у дзеркало заднього виду. Це, звичайно ж, треба робити і в міських умовах. Але, якщо в місті це, як правило, робиться під час маневру (яких досить багато), то на шосе поглядати в дзеркала заднього виду треба і при русі по прямій. Справа в тому, що швидкості на шосе великі, і не просто швидкості, а різниця в швидкості різних транспортних засобів. Звідси, ситуація змінюється на порядок швидше, ніж у місті. Ви з подивом можете виявити, що 10 секунд тому, дивлячись у дзеркала заднього виду, на горизонті не було жодного автомобіля, а зараз повз вас пролетів якийсь лихач на спортивному Порше. А все тому, що різниця в швидкостях досягає 100 км / год і більше. Нагадаємо з курсу фізики, що 36 км / год - це 10 м / с. Значить, при різниці в 108 км / ч між двома автомобілями відстань між ними змінюється в секунду на 30 метрів! 10 секунд - 300 метрів.
Як себе правильно вести, якщо вас обганяє автомобіль? Перш за все, не бороніть обгону !!! Пам'ятайте, що ви перебуваєте в не меншій небезпеці, ніж ваш колега по обгону. Якщо у нього виникнуть проблеми під час обгону, то ці проблеми торкнуться і вас - будьте певні! А вони (проблеми) вам потрібні? Думаю, що не потрібні. Ось і правильно, тому, якщо побачили, що позаду йде автомобіль пішов на обгін - прийміть, наскільки це можливо, вправо - дайте йому більше дороги. Ні в якому разі, не підвищуйте швидкість свого руху. Якщо є попереду йде автомобіль, навіть зніміть ногу з педалі газу, щоб обгін пройшов якомога швидше. Водії-професіонали у разі небезпечного обгону (коли назустріч їде автомобіль знаходиться близько) включають ліву мигалку, при цьому, знову ж, не перешкоджаючи обгону. Якщо ззаду такий же водій, він все зрозуміє і не буде робити обгін. Думаєте, ви зробили послугу йому? Може бути, але, в першу чергу - собі, убезпечивши себе від аварійно-небезпечної ситуації з непередбачуваним результатом.
Як самому правильно робити обгін? Повторимося в черговий раз: чим швидше обгін, тим він безпечніший. А коли обгін буде швидким? Правильно, коли різниця швидкостей двох автомобілів буде великою. Тому, якщо ви бачите що їдете на комфортній для себе швидкості і потихеньку наближаєтеся до попереду йде авто, яке їде трохи повільніше вас, то варто задуматися чи потрібно його обганяти взагалі? У кожному разі, на своїй крейсерській швидкості цього робити не варто, тому в такому випадку час обгону розтягнеться на десятки секунд - а це небезпечно. При цьому слід пам'ятати той факт, що швидкості назустріч рухомих машин складаються.
Наприклад:
Швидкість вашого авто - 100 км / ч.Скорость попереду машини - 90 км / ч.Разніца швидкостей 10 км / год, приблизно 3 м / с. Щоб перебудуватися на зустрічну смугу, зробити обгін, і стати назад у свій ряд на такій швидкості треба метрів 30 (як якщо б ви обганяли стоїть на місці автомобіль зі швидкістю 10 км / год). Тобто, обгін з такими характеристиками займе близько 10 секунд. При цьому на швидкості 100 км / год за 10 секунд (час обгону) ви проїдете близько 300 метрів. Назустріч їде вам автомобіль з такою ж швидкістю проїде ті ж 300 метрів. Це означає, що за таких умов обгону ви його можете виробляти, якщо зустрічний автомобіль знаходиться на відстані не менше 600 метрів! Ви впевнені, що на такій відстані зможете побачити їде назустріч автомобіль і правильно оцінити його швидкість? Я, наприклад, немає. Висновок простий - при обгоні, чим вище різниця в швидкостях обгоняемого і обганяє авто, тим обгін швидше, а, значить, безпечніше. Звичайно ж, необхідно до уваги брати й інші фактори: стан дорожнього полотна, час доби, можливість раптової появи пішохода або звіра. Ніхто вас не назве розумним, якщо ви будете в ожеледь обганяти на швидкостях за сотню. Обгін в цьому випадку буде дуже швидким, але закінчитися він може плачевно.
Виходячи з вищесказаного, правильний обгін на сухому шосе в денний час доби треба виробляти приблизно так:
наближаючись до попереду йде машині (метрів за 50), виїжджаєте на зустрічну смугу (природно, при відсутності зустрічних авто) і оцінюєте дорожню ситуацію попереду йде авто; якщо ситуація небезпечна для обгону - ставайте назад у свій ряд і не наближаєтеся до попереду йде авто; коли ситуація стає сприятливим для обгону - врубуєте нижню передачу (якщо їхали на п'ятій - четверту; на четвертій - третю), включаєте лівий поворот і даєте газу. Динаміка розгону зростає, і ви швидко набираєте різницю швидкостей. Пролітаєте за пару секунд обганяти машину, включаєте правий поворотник і стаєте в свій ряд. Тепер можна включати підвищену передачу і рухатися далі зі своїм крейсерській скоростью.Еслі ви впевнені, що за зустрічною машиною наступне авто рухається на досить безпечній відстані, то досвідчені водії, які вміють правильно оцінити швидкості всіх авто, що беруть участь в обгоні, роблять так. За кілька секунд до того моменту, коли попереду машина роз'їдеться із зустрічною, вони починають розгін і наближаються до мети обгону. У момент, коли зустрічні машини роз'їжджаються, досвідчений водій знаходиться вже в декількох метрах і готовий до обгону. Як тільки зустрічна смуга звільнилася, починається обгін, який відбувається протягом декількох секунд. Але, такий обгін не для новачків!
Ще більш безпечним буде обгін, якщо ви моргнути фарами попереду йде авто, сповістивши водія, що ви збираєтеся його обганяти. І, ще більш безпечним, якщо ви оціните надійність кріплення вантажу попереду машини!
Наостанок, ще декілька простих, але дуже ефективних, рад при русі по шосе:
Не забувайте, що при тривалому русі (особливо в жарку погоду) шини сильно нагріваються, отже, тиск в шинах підвищується, отже, підвищується небезпека миттєвого розриву шини. Тому, не лінуйтеся періодично зупинятися і контролювати тиск в шінах.Еслі ви потрапили на ділянку дороги з гравієм - різко знижуйте швидкість і збільшуйте дистанцію до попереду авто - так залишите свої скло і фари в целості.Нікогда не проводьте обгін на закритих поворотах (особливо правих), і врешті под'емов.На мокрих ділянках дороги остерігайтеся брудних слідів виїхали на шосе з грунтовок машин і тракторов.Прі в'їзді на швидкості в калюжу, пісок, розплавлений асфальт (особливо колесами з одного боку) тримайте міцніше кермо. Перед такими перешкодами дуже бажано скинути скорость.В негоду не лінуйтеся зупинятися і протирати скла, фари, стоп-сигнали, поворотнікі.Не скупіться на щітках склоочисників - міняйте їх раз на рік! Дотримуючись цих, загалом-то, прості і очевидні поради ви зможете уникнути багатьох неприємних ситуацій на дорозі.