Як правильно вибрати дитяче автокрісло. Як то у нас в країні не прийнято приділяти належної уваги не тільки для безпеки дорослих у особистому автотранспорті, а й дітей. Основна причина - наша ментальність. Сподіваючись на російське «авось», часто ми не пристібається пасками безпеки, коли сідаємо в автомобіль, а ті, хто сидить у другому ряду не пристібаються в 99,9% випадків.
Дуже часто можна бачити, що дитина перебуває на передньому пасажирському сидінні автомобіля, що категорично заборонено до 14-річного віку. А деякі «особливо люблячі» татуся, садять своє улюблене чадо до себе на руки, даючи «поводити» - за такі «прояви турботи» в самий раз піднімати питання про позбавлення батьківських прав, адже в разі ДТП дитина постраждає більше за всіх.
Але не будемо зараз займатися перевихованням батьків, а поговоримо про те, як максимально убезпечити дитину під час поїздки на автомобілі. Скажемо відразу, якщо є можливість, слід обмежити тривалі поїздки малюка вік якого не перевищує одного року. Це пов'язано з тим, що скелет дитини першого року життя досить крихкий, і регулярні тривалі поїздки, що супроводжуються тряскою, можуть потім негативно позначитися на його здоров'ї.
Виходячи з елементарної логіки, можна припустити, що в більшості випадків, люди купили автомобіль, в змозі купити і дитяче автокрісло (якщо у них є малолітня дитина, звичайно). Згідно зі статистикою, якщо відбувається ДТП на швидкості 60 км / год, то дитина, що знаходився в автокріслі, має шанс зберегти своє здоров'я в 54-71% випадків, залежно від вікової категорії та якості крісла. При його відсутності шанси у малюка близькі до нуля. Батьки, вдумайтеся в ці цифри, перш, ніж садити малюка в автомобіль. Пристібання дитини звичайними ременями безпеки питання не вирішує, оскільки ремені розраховані на дорослу людину, і дитині в разі ДТП завдадуть тільки шкоду.
Якщо ви «дозріли» для покупки дитячого автокрісла, то в саме час поговорити про те, які вони бувають.
Класифікація дитячих автокрісел
Відразу слід застерегти, що якісне дитяче автокрісло коштує недешево - ціни стартують від кількох сотень доларів, але здоров'я улюбленого чада, думаю, дорожче.
Автокрісло групи 0
Дитяче автокрісло групи 0 (автолюлька) - вік до 9 місяців, вага до 10 кг, зріст до 75 см.
Назва говорить сама за себе - це не зовсім крісло в звичайному розумінні, скоріше це певний прообраз великого кошика, в яку укладається малюк. При цьому він рухається боком вперед, рідше перпендикулярно заднього дивана, але обов'язково спиною вперед по ходу руху.
Слід мати на увазі, що якщо вік дитини чи її антропометричні дані наближаються до гранично допустимих, то слід вже подумати про покупку автокрісла для наступної вікової категорії.
Як було вже зазначено вище, постійно возити дітей до 1 року в автомобили вкрай небажано. Тому, автолюлька призначена в основному для короткочасних поїздок, наприклад, з пологового будинку або в лікарню. Треба розуміти, що дитині не дуже комфортно перебувати тривалий час в автолюльки, та й краш-тести показали, що дитина не дуже добре захищений, перебуваючи в ній, оскільки рухається боком.
Автокрісло групи 0
Дитяче автокрісло групи 0 - вік до 15 місяців, вага до 13 кг, зріст до 75 см.
Це вже «справжнє» крісло, в якому малюк може перебувати в напівлежачому положенні. При цьому автокрісло групи 0 встановлюється на заднє сидіння автомобиля спинкою вперед по ходу руху. Це пов'язано з тим, що у дітей першого року життя досить слабкі м'язи шиї, а голова відносно масивна, тому навіть при незначному ДТП, якщо дитина буде перебувати особою по ходу руху, він отримає серйозні травми шиї. Саме з цієї причини не варто поспішати переходити до автокрісла групи 1, яке вже встановлюється «нормально» - обличчям по ходу руху.
Автокерсло групи 0 має триточкові або п'ятиточкові власні ремені безпеки, які надійно фіксують дитину в кріслі. Крім цього, автокрісло групи 0 сконструйовано таким чином, що його можна взяти за ручку і переносити малюка, як в рюкзаку, що дуже зручно - не треба кожного разу, встаючи з автомобіля, діставати дитину, а потім знову його укладати.
Автокрісло групи 1
Дитяче автокрісло групи 1 - вік 1-4 роки; вага - 9-18 кг; зростання 75-98 см.
Автокрісло групи 1 відрізняється від крісла попередній групи тим, що тут є регулювання нахилу спинки сидіння. Встановлюється автокрісло групи 1, як уже було сказано вище, особою по ходу руху. Головне правило, яке варто дотримувати при купівлі даного автокрісла - дитині повинно бути більше 1 року!
Автокрісло групи 2
Дитяче автокрісло групи 2 - вік 3-6 років; вага - 15-25 кг; зростання до 120 см.
Це вже майже-що «доросле» крісло, в ньому відсутні власні ремені безпеки, дитина фіксується штатними ременями безпеки разом з кріслом. Автокрісло даної групи призначено для того, щоб дитина не скочувався на бік, а його спина і голова «правильно» прилягала до спинки сидіння. Крім цього, крісло трохи піднімає дитини, і йому добре видно дорогу, а, значить, не буде нудно під час руху з одного боку, а з іншого - штатний ремінь безпеки пройде правильно через грудну клітку дитини і виконає свою головну функцію в разі ДТП.
Автокрісло групи 3
Дитяче автокрісло групи 3 (бустер) - вік 5-12 років; вага 22-36 кг; зростання до 135 см.
Автокрісло даної групи вже важко назвати «кріслом», скоріше це подушка.
Вище були перераховані 5 основних видів дитячих автокрісел. Але, оскільки вартість їх досить висока, то були придумані гібридні моделі автокрісел, які охоплюють сусідні групи. Звичайно, вони не так зручні, і не так безпечні, але зате більш дешеві, оскільки розширюють вікової та антропометрический діапазон свого використання.
Автокрісло групи 2-3
Дитяче автокрісло групи 2-3 - вік 3-12 років; вага 15-36 кг
У таких автокріслах зазвичай відсутня регулювання нахилу спинки сидіння, а кріпляться вони штатними ременями безпеки. У міру зростання дитини можна регулювати розмір підголівника.
Автокрісло групи 1-2-3
Дитяче автокрісло для групи 1-2-3 - вік від 9 місяців до 12 років; вага 3-36 кг.
Тут присутні власні ремені безпеки, а також є можливість невеликого регулювання нахилу спинки сидіння. Однак, це поганий вибір для маленьких дітей, оскільки дитині буде незручно вже після декількох годин їзди.
Європейський стандарт ECE R 44
Коль промисловість стала випускати дитячі автокрісла, то і з'явився відповідний стандарт, відповідно до якого повинні випускатися крісла. У Європі цей стандарт носить назву ECE R 44. Перша редакція стандарту мала індекс ECE R 44/01, і побачила світ у 1982 році. З часом технології та вимоги до безпеки змінювалися, і з 2009 року діє стандарт ECE R 44/04. Таким чином, купуючи дитяче автокрісло, обов'язково зверніть увагу - чи є підтвердження якості ECE R 44/04 на купується кріслі. Якщо відповідне маркування є, сміливо можете купувати автокрісло - воно відповідає всім необхідним жорстким європейським нормам безпеки.
Наостанок хотілося б згадати про таку важливу річ, як кріплення ISOFIX.
Дитяче автокрісло обов'язково має бути закріплено на задньому дивані автомобіля. Робиться це або за допомогою штатних ременів безпеки автомобіля, або за допомогою кріплень ISOFIX. Переважна більшість сучасних автомобілів мають кріплення ISOFIX, не кажучи вже про задніх ременях безпеки. Якщо у вашому авто немає ISOFIX, то їх можна зробити самостійно, або замовити цю роботу в автосервісі - благо нічого складного в цьому немає.
Основна перевага кріплень ISOFIX - це набагато більш висока надійність кріплення дитячого автокрісла. Конструктивно кріплення ISOFIX являє собою два прямокутних кільця, прикріплених до корпусу автомобіля. Дитяче автокрісло спеціальними кріпленнями зачіпається за ці кільця і надійно в них утримується. При цьому сам процес закріплення і зняття автокрісла займає лічені секунди.