Як отримати страховку в разі крадіжки автомобіля. В даний момент є багато різновидів страховок, які можуть в тій чи іншій мірі покрити фінансові збитки від крадіжки транспортного засобу. Відразу треба обумовити такий важливий юридичний нюанс, як «крадіжка» автомобіля і «викрадення» автомобіля. Для звичайного пересічного автолюбителя обидва ці терміни практично означають одне і те ж.
А ось у юристів це абсолютно два різних поняття, які докорінно змінюють суть справи.
Угон - неправомірне заволодіння транспортним засобом без мети розкрадання.
Крадіжка - таємне заволодіння чужим майном з метою вигоди.
Говорячи простіше, піймавши викрадача за кермом вашого автомобіля, дуже важко довести факт крадіжки, оскільки немає ніяких підстав вважати, що зробив він це з метою отримання матеріальної вигоди. Ну, взяв чувак машину покататися, і все тут.
Що стосується автомобільного страхування, то тут юристи пішли шляхом мінімального опору: страховим випадком вважаються всі протиправні дії. Але, от такий вид угоди, як страхування від викрадення, не існує.
Пункт 1 статті 930 ЦК Росії свідчить, що купити страховий поліс може будь-яка особа, проте сам договір страхування може бути укладений тільки на користь особи, яка зацікавлена у збереженні страхового майна. Інакше угода буде визнана недійсною. Це означає, що при настанні страхового випадку, відшкодування за страховкою отримає власник автомобиля, але не покупець поліса, якщо це різні люди.
Як таке може бути? Все дуже просто. Автомобіль був оформлений на пенсіонера, хоча фактично ним володіє і користується його, скажімо, онук. У цьому випадку страховку отримає дід, але не онук. При цьому на внука повинна бути оформлена генеральна довіреність, в іншому випадку він не зможе застрахувати автомобіль.
Важливим поняттям є страхова вартість транспортного засобу. У разі нового автомобіля тут все просто - розрахунок страхової вартості здійснюється на підставі ціни, яка вказана у рахунку-довідці. При розрахунку страхової вартості вживаного автомобіля застосовуються спеціальні таблиці, які враховують вік автомобіля, його марку і пробіг, плюс оцінка фактичного стану автомобіля незалежним експертом. У підсумку виходить, що страхова вартість б / в автомобіля на 10-30% нижче його ринкової вартості. Тому, власник старого автомобіля в будь-якому випадку виявиться в програші, у випадку крадіжки його машини, оскільки страховка не покриє в повному обсязі фінансові витрати на покупку машини. Хоча, звичайно, це краще, ніж взагалі нічого.
В обов'язковому порядку треба знати ряд істотних нюансів, які впливають на виплату страховки.
Якщо у вас разом з автомобилем пропали і документи на нього, то вам буде відмовлено у виплаті страховки. Тому ніколи не слід тримати документи в сонцезахисному козирку або бардачку автомобіля. Їх завжди слід носити при собі.
Іншою причиною, по якій власнику вкраденого автомобіля можуть відмовити у виплаті страховки, є втрата одного ключа від автомобіля. Переважна більшість страхових компаній зажадають від власника два комплекти ключів від зниклої машини.
Треба сказати, що коли настає страховий випадок у власника автомобіля і у страхової компанії мети завжди прямо протилежні. Ви хочете швидше отримати грошову компенсацію, а страхова компанія, як правило, намагається затягнути процес і знайти будь-які «зачіпки», щоб цього не робити. Почасти таке її поведінку можна зрозуміти, оскільки існує цілий бізнес по «розлученню» страховиків. Зазвичай страхується дорога іномарка, іноді навіть із завищенням ціни (за підробленими документами автомобіль віком декількох років видається як не старші 1 року), яка потім нібито угониться, насправді добре ховається. При цьому страховий випадок настає або відразу після факту страховки, або перед її закінченням. Отримавши від страхової компанії грошову компенсацію, шахраї зазвичай продовжують і далі «працювати» з цим автомобілем, перебиваючи номера, змінюючи документи, автомобіль або страхується за відпрацьованою схемою в іншій страховій компанії, або продається.
Тому, страхові компанії до будь-якого угону транспортного засобу, який було застраховано «по повній програмі», ставляться з певною часткою підозри, вимагаючи від клієнта виконання всіх умов страхового договору, який, до речі, перш ніж підписати, не заважає досконально вивчити, а ще краще проконсультуватися у знайомого юриста.
Тепер, сподіваюся, зрозуміло на якій «мінному полі» доводиться вам перебувати в разі купівлі-продажу б / в автомобіля. Якщо ви вже вирішили зв'язатися з вторинним авторинком, то перед покупкою автомобіля не лінуйтеся все перевірити ретельно. Перед тим, як застрахувати свій автомобіль уважно вивчіть страховий договір, прозондуйте саму страхову компанію на предмет надійності. А застрахувавши свій автомобіль ніколи не залишайте в ньому «без нагляду» документи і ключі, оскільки у разі викрадення автомобіля можете бути запідозрені в шахрайських діях.