Форсовані двигуни

Форсовані двигуни

Форсовані двигуни - школа форсировки вазовских моторів у нас виникла з незапам'ятних часів - коли новенькі Лади-но почали з'являтися на дорогах.  Спочатку унікальні форсовані двигуни застосовувалися переважно в спорті. Пізніше, агрегати різного об'єму і потужності були запропоновані й пересічному споживачеві.

Як їх створюють? Перш за все, з автомобіля витягають серійний мотор, повністю його розбирають, проводять діагностику та дефектів. Потім починається складний багатоступінчастий процес доопрацювання головки циліндрів, клапанів, їх сідел, а нерідко - і поршневої групи.

Раніше, коли у майстрів не було можливості застосовувати дорогі фірмові компоненти, такий підхід мав безліч переваг.

Однак є й недоліки. По-перше, вузькоспеціалізований спортивний мотор не дуже підходить для розміреної міської їзди. І чим вище ступінь форсировки, чим більшу потужність віддає кожен кубик робочого об'єму, тим сильніше звужується робочий діапазон двигуна і падає тяга на низах. По-друге, мінімальна кількість унікальних сайтів не робить агрегат дешевше: витрати кваліфікованої праці такі, що вартість кінцевого продукту разом з установкою його в автомобіль підвищується на кілька тисяч.

Загалом, коли в московське тюнінг-ательє Carsoft на доопрацювання двигуна приїхала срібляста вісімка, майстри все гарненько зважили, оцінили. І пішли шляхом, може бути, і незвичайним для вазовских моторів, але широко використовуваним при тюнінгу автомобілів BMW, Mercedes-Benz і їм подібних - благо, з ними фахівці Carsoft працюють давно і успішно. Використовуючи накопичений досвід, під капот вісімки вирішили імплантувати приводний нагнітач Eaton - такий стоїть на купе Mercedes Kompressor. Забігаючи наперед, зауважимо, що штучний, здавалося б замовлення переріс у роботу, для якої навіть довелося придбати лабораторну експериментальну машину - роль піддослідного кролика виконала вазівська чотирнадцятого модель.

Втім, повернемося до вісімці. Перш ніж взятися за двигун, майстри попрацювали над екстер'єром: підібрали відповідний обвіс і пофарбували його в колір кузова. Трохи пізніше стандартний мотор оснастили мокрим нітросом, але отримані характеристики влаштували не цілком і переконали фахівців у необхідності більш радикального рішення. Того самого, яке тим часом і проходило обкатку і доведення на дослідній чотирнадцятою.

Результати експериментів обнадіювали. По-перше, виявилося, що добре налагоджене програмне забезпечення дозволяє 1,5-літровому "восьміклапанника" нормально працювати з помірним наддувом навіть без зменшення ступеня стиснення. По-друге, мерседесовский нагнітач, нехай і після досить складних доробок, виявився цілком відповідним для вітчизняного двигуна. Конструкцію вдалося відшліфувати до такої міри, що підсумком робіт став не просто одиничний автомобіль, а щось більше - компресорний кит, який згодом може бути запропонований всім бажаючим зробити свою Ладу незвично швидкою. Його

установка забере у кваліфікованого майстра не більше півгодини (в цей же час програмісти закачують в блок керування двигуном нову програму), а розбирання мотора, як ми пам'ятаємо, не потрібно зовсім.

І, нарешті, про головне. Як їде модифікований автомобіль? Якщо говорити про формальні кілометрах в годину, то навряд чи результат буде рекордним для екстремально тюнінгованих вісімок. Адже їх атмосферні мотори можуть розвивати і більше 150 сил, а в даному випадку потужність ледь перевалила за 120 конячок. За суб'єктивними ж відчуттях мотор з нагнітачем відрізняється від заряджених спортсменів радикально. Автомобіль розганяється так само рівно, як стандартний, - без провалів і підхватів на будь-яких оборотах і передачах. Змінилася лише динаміка - вона досягла зовсім іншого, абсолютно нестандартного рівня. Втім, такий результат доробок - це ще не все. Адже мотор можна ще й розтиснути заміною поршнів або легкої доопрацюванням головки циліндрів, а тиск наддуву - збільшити простою заміною шківів приводу компресора.

А вже його потенціал дозволяє багато чого. Згадаймо, оснащений таким нагнітачем мерседесовский двигун розвиває під дві сотні сил. А чи не ускладнить керування автомобілем? Ледве. Адже тяги буде з надлишком на всіх передачах.