Бензиновий або дизельний двигун. Що вибрати?

Бензиновий або дизельний двигун. Що вибрати?

Що краще бензиновий або дизельний двигун - це питання те саме спору що було раніше яйце чи курка? Слід сказати, що сучасні технології сильно змінили вигляд двигунів за останні пару десятків років. Обидва типи двигунів, як би, "зблизилися" один з одним, постійно розвиваючи свої "сильні" сторони і усуваючи "слабкі".

Тим не менше, певні відмінності, звичайно ж, залишилися, хоча вони вже й не так яскраво виражені, як 20 років тому.

Коротенько нагадаємо принципові відмінності, які полягають в процесі займання горючої суміші, що подається в двигуни (йдеться про чотиритактних двигунах внутрішнього згоряння):

Бензиновий двигун - займання горючої суміші відбувається в результаті утворення іскри на свічці запалювання, яка формується в певний потрібний момент. Тому, автомобілі з бензиновим двигуном мають досить складну систему запалювання, яка повинна бути правильно налаштована і відрегульована. Старі автомобілі мали відносно примітивну паливну систему з карбюратором, яка була неекономічною, але дешевою. Сучасні автомобілі вже не використовують карбюратор. На зміну йому прийшла система безпосереднього уприскування, при якій горюча суміш готується безпосередньо в циліндрі двигуна за допомогою уприскування паливоповітряної суміші форсункою. Така система значно підвищила як економічність двигуна, так і його вартість.

Дизельний двигун - займання горючої суміші відбувається в результаті створення високого тиску в циліндрі двигуна. Ступінь стиснення в дизелі знаходиться на рівні 18: 1 (бензиновий - 10..12: 1). В результаті високого тиску відбувається нагрівання повітря до 700-800 ° C, що цілком достатньо для займання горючої суміші, яка впорскується форсункою під високим тиском (1500-2000 бар). В результаті, в дизельному двигуні відсутня складна система запалювання, що дає масу переваг у порівнянні з його бензиновим аналогом.
Дизель має більш високий ККД по відношенню до бензиновому двигуну (30-40% проти 20-30%), а ККД турбированного дизеля може досягати 50%! Звідси випливають основні переваги і недоліки дизеля: його економічність і дорожнеча. Оскільки ККД високий - турбований дизель об'ємом 1,6 літра споживає менше 5 літрів палива на 100 км у заміському циклі. Але, високий ККД увазі підвищені навантаження на деталі і вузли двигуна, тому дизельний двигун виготовляється з високоміцних матеріалів і має велику вагу в порівнянні з бензиновим двигуном. Найбільш відповідальною і дорогої деталлю дизеля є паливний насос високого тиску (ТНВД, іноді його ще називають плунжерним насосом).

Розберемо переваги і недоліки бензинового і дизельного двигуна в окремих компонентах роботи:

Пуск двигуна

Бензиновий двигун - запускається стартером, який провертаючи коленвал, задіє всі системи - і як тільки проскакує перша іскра в одному з циліндрів (теоретично, а часто і практично) відбувається пуск двигуна, і він починає свою роботу. Для надійного пуску бензинового двигуна його система запалювання повинна знаходитися в ідеальному порядку. У разі відмови однієї із свічок запалювання різко знижується потужність двигуна, він починає "троить", підвищується витрата палива.

Дизельний двигун - запускається також стартером. Однак, як вже було сказано раніше, займання горючої суміші в дизелі відбувається завдяки високому тиску, яке у момент пуску повинен забезпечити стартер. Тому, пуск двигуна відбувається більш "важко". Потрібно АКБ бОльшей потужності. Якщо компресійні кільця на поршнях сильно зношені або "залягли", то дизель взагалі може не запуститися з причини низької компресії (бензиновий двигун з низькою компресією буде працювати, хоча сильно втратить у потужності). Інший неприємний момент при пуску дизеля - це відносно висока температура замерзання солярки (навіть арктичні різновиди дизпалива починають кріссталізоваться при температурі близько -30 ° C). Тому, при низьких температурах солярка має тенденцію до парафінізаціі (напевно багато хто бачив як вранці водії КАМАЗів снують навколо своїх авто з паяльними лампами або факелами, відігріваючи топлівопроводи).

Робота двигуна

Бензиновий двигун - володіє малою тягою на низьких оборотах, це слід мати на увазі при рушанні з місця, контролюючи положення дросельної заслінки (при недостатньому її відкритті двигун просто затихне). З ростом оборотів бензиновий двигун збільшує свою потужність, забезпечуючи зручність при рваному темпі їзди в міському циклі.

Дизельний двигун - має високий крутний момент "на низах", що забезпечує безпроблемне трогнаіе з місця навіть при повному завантаженні. Однак, у дизеля відносно вузький робочий діапазон в якому тяговітиє властивості мотора є високими (1000-4000 оборотів / хвилину). Тому, водієві доводиться постійно стежити (вибираючи потрібну передачу), щоб оберти двигуна не виходили за ці межі.
Вібрація і шум

Старі дизеля відразу було добре чутно по їх характерному "стуку". Однак, дизельні мотори останніх років позбавлені цієї особливості. Найчастіше при закритому капоті практично неможливо по звуку роботи двигуна визначити дизельний це мотор або бензиновий.

Безпека

Пари солярки і вихлоп дизеля менш токсичні пари бензину і вихлопу бензинового мотора. Солярка не є настільки летючим соседіненіем, як бензин, не випаровується з такою легкістю, як бензин, тому, набагато менш схильна займання.

Ремонтопридатність

У дизельному двигуні найдорожчою системою є паливна, особливо паливний насос високого тиску, деталі якого виготовляються з високою точністю, а внутрішні деталі змащуються соляркою. Тому, робота дизеля при відсутності палива в ТНВД неминуче призведе до його поломки. Також ТНВД вельми чувствтітелен до якості солярки. Перевищення вміст сірки з 0,2% до 0,5% скорочує ресурс дизеля на 25%! Допустимий рівень вмісту сірки в імпортній солярці не перевищує 0,1%.

Однак, сучасні бензинові двигуни, також є складними технічними конструкціями, і практично зрівнялися за вартістю обслуговування з дизелями, але по колишньому виграють у них по періодичності техобслуговування (зазвичай пробіг між ТО у сучасних дизелів становить 10000 км, проти 15000 км у бензинових).

Підсумки

Переваги дизеля:

  • економічність;
  • висока тяговітость "на низах";
  • екологічність;
  • не боїться води (головне, щоб вода не потрапила всередину двигуна - тому, на позашляхових дизелях турбіну розпорядженні якомога вище);
  • довговічність при нормальній експлуатації (ресурс дизеля в два рази вище бензинового двигуна).

Переваги бензинового двигуна:

  • більш висока потужність двигуна;
  • більш низька початкова вартість;
  • швидкий прогрів в зимовий час;
  • менші витрати на техобслуговування (в основному через більшого пробігу між ТО);
  • набагато менші можливі проблеми при роботі в зимову пору року.

Чому ж, все-таки, віддати перевагу? Автомобілю з бензиновою силовою установкою або з дизельною? Суто моя особиста думка наступне:

Автомобіль з дизельним двигуном доцільно купувати, якщо:

  • планований річний пробіг автомобіля не менше 30-35 000 км (чим більше, тим більш вигідно);
  • є надійні точки заправки якісної соляркою (особливо в зимову пору року);
  • вам мають часті далекі поїздки.

Автомобіль з бензиновим двигуном доцільно купувати, якщо:

  • у вас обмежений бюджет на покупку автомобіля (дизельна версія аналогічній комплектації, як правило, коштує на 2-5 000 доларів дорожче);
  • основну частину часу за кермом ви будете проводити в міських пробках;
  • вам мають часті поїздки в зимовий час на короткі відстані;
  • у вас немає гаража і автомобіль "ночує" під відкритим небом.